تبلیغات
بیداری قلب ها - سایت تحلیلی خبری انقلاب های اسلامی - بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری(4)
 
 صفحه نخست               ارسال مستندات            پست الکترونیک               ارتباط با مدیر               RSS

بیانات در دیدار مسؤولان و كارگزاران نظام به مناسبت میلاد پیامبر اكرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، 10/4/78

امروز بحمدالله جوامع اسلامى به اهمیت نظام اسلامى واقف شده‌اند. در طول سالهاى متمادى، نویسندگان و گویندگان بزرگ و دلهاى فراوانى به این سمت متوجه شده‌اند. بیدارى اسلامى شروع شده است؛ جوامع اسلامى به اهمیت این ذخیره‌اى كه در اختیار آنهاست، واقف شده‌اند؛ البته به همین نسبت هم دشمنیهاى دشمنان اسلام زیاد شده است. مرتب مشغول تفرقه‌افكنى و اختلاف اندازى بین ملتهاى مسلمانند تا با تحریك قومیتها و ملیتها و عرقها و تعصبها، هر گروهى را به سمتى بكشند. این نشان‌دهنده‌ى آن است كه دشمن فهمیده است آگاهى اسلامى و بیدارى اسلامى در محیط مسلمان‌نشین عالم، كار خود را مى‌كند. حقیقت هم همین است. یقینا همین احساس، ملتهاى اسلامى را به سمت نظام اسلامى و به سمت تشكیل امت واحده‌ى اسلامى خواهد كشاند؛ این یك آینده‌ى حتمى است. این دشمنیها هم اثرى ندارد. نیروى اسلام بالاتر از این حرفهاست؛ كمااین‌كه در ایران اسلامى، نقطه‌اى كه هیچ كس تصور آن را نمى‌كرد، همین بود كه نیروى عظیم اسلامى توانست مردم را متحد كند؛ دلها را به هم نزدیك نماید؛ ایمان اسلامى را پشتوانه‌ى این حركت قرار دهد و یك نظام اسلامى را در این‌جا به وجود آورد. این امرى است كه اتفاق افتاده است.

بیانات مقام معظم رهبرى در خطبه ‏هاى نماز جمعه تهران‏، 9/7/78

یك نفر یك‌تنه وارد میدان شد؛ با جاذبه‌هاى عظیمى كه خداى متعال به بركت خصوصیات ذاتى و اكتسابى در او قرار داده بود، دلها را مجذوب خود كرد؛ دستها و پاها را به حركت وادار كرد؛ مغزها را به اندیشیدن انداخت و این حركت عظیم را در این‌جا، و نهضت عظیم جهانى و بیدارى اسلامى را در دنیا به وجود آورد: «باش تا صبح دولتش بدمد / كاین هنوز از نتایج سحر است». بعد از این، راه امام و حكمت امام و مكتب امام و تفكر امام، در دنیا نقشها خواهد آفرید و نسلها آن را آزمایش خواهند كرد.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار جمع كثیرى از مردم قم‏، 19/10/79

امروز زمام كار از دست قدرتهاى بزرگ خارج شده است. على‌رغم همه‌ى تلاش متمركزى كه علیه اسلام و موج اسلامى و خیزش اسلامى مى‌كنند - چه در آسیا و چه در آفریقا - این موج اسلامى و بیدارى اسلامى همین‌طور روزبه‌روز گسترش پیدا مى‌كند و آنها دیگر نمى‌توانند كارى بكنند. این به بركت انقلاب و قیام مردانه و مؤمنانه و شجاعانه‌ى شماست. یك نمونه‌اش همین انتفاضه‌ى فلسطین است كه زمام این كار از دست قدرتهاى بزرگ خارج شده است. ملت فلسطین، یك ملت محاصره شده‌ى در خیابانها و شهرهاى خودش است كه با وحشى‌ترین دشمنها مواجه است. آن‌جا هر سربازى، دشمن آن فلسطینى است؛ این‌طور نیست كه سرباز از خود آنها باشد تا بتوانند با عواطف و با محبت و با گل دادن و گل گرفتن، مشكل را حل كنند؛ خود آن سرباز، دشمن شخصى آن جوان فلسطینى انتفاضه كننده است. چنین مردمى در یك فضاى بسته، با این همه مشكلات گوناگون اقتصادى، با این همه خسارتها و شهادتها، ایستاده‌اند و عقب‌نشینى نكرده‌اند. این نشان‌دهنده‌ى چیست؟ نشان‌دهنده‌ى این است كه رشته‌ى كار از دست قدرتمندان زورگوى گنده‌گو خارج شده است.

پیام به كنگره بزرگداشت شهید آیت اللَّه سید محمدباقر صدر، 29/10/79

در هنگامى كه حوزه‌ى كهن نجف در بوته‌ى آزمایش مواجهه با امواج بیدارى اسلامى و انقلابى قرار گرفت، این شخصیت بیدار و آگاه قدم در راه مجاهدتى علمى و سیاسى نهاد و درخشش معنوى خود را مضاعف ساخت، بینش عمیق او نیاز زمان را حس كرد و در راهى كه اجداد طاهرینش به روى پیروان و جانشینان خود گشوده بودند، گامى استوار نهاد و چه زود پاداش این فداكارى عظیم، یعنى محنت و سپس شهادت در راه خدا را دریافت كرد.

پیام به حجاج بیت ‏اللَّه الحرام در موسم حج‏، 12/12/79

دنیاى اسلام، نسیم بیدارى اسلامى را بر چهره‌ى ملتهب و رنج كشیده‌ى خود حس مى‌كند و نشانه‌هاى آن را در جابجاى جهان اسلام، بویژه در ایران مجاهد و سربلند و نیز در فلسطین و لبنان به چشم مى‌بیند. فروغ امید، دلهاى جوانان را در همه جا روشن كرده و طلسم تحقیر و تحكم غرب، در هم شكسته است. این فرصت، آسان به دست نیامده و هزاران جان گرامى در راه آن ایثار شده است. از این پس نیز راه، دراز و دشوار، لیكن مطمئن و بى‌چون و چرا است. در حال حاضر، ملت فلسطین سهم بزرگى در گشودن و پیمودن این راه بر دوش گرفته است، و همه باید به آن ملت مظلوم و شجاع و بیدار كمك كنند. دیگر ملتها و دولتها مى‌توانند در یارى رساندن به ملت قهرمان فلسطین، سهم خود را در پیمودن این راه بر عهده گیرند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در سالروز عید سعید غدیر خم‏، 24/12/79

امروز انقلاب اسلامى فرصت دوباره‌اى است كه به بشریت داده شده است. این بیدارى اسلامى یك فرصت دوباره است. از این فرصتها در طول تاریخ پیش آمده، منتها كم؛ در طول تاریخ اسلام هم پیش آمده، باز هم كمتر. در دریاى متلاطمى از امواج گوناگون مادى و نابودى ارزشهاى اخلاقى و معنوى، ناگهان این كشتى مستقر ثابت نجات‌دهنده - كشتى اسلامى با ناخدایى اسلام و با رهبرى قرآن، ظاهر شده و انسانها را به سمت خودش دعوت كرده است. بحث یك حادثه‌ى كوچك نیست. یك ملت به این كشتى نجات چسبیده‌اند و ملتهاى دیگر هم دیدند كه یك ملت چگونه مى‌تواند از زیر بار حكومت زور و فساد و وابستگى و دنباله‌روى طاغوتها و مستكبران عالم، با پیروى از سفینه‌ى نجات اسلام، نجات پیدا كند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در مراسم گشایش كنفرانس بین‏المللى حمایت از انتفاضه فلسطین‏، 4/2/80

آنها با تبلیغات خود مى‌خواهند امام و اركان انقلاب را زیر سؤال ببرند. علت این است كه آنها از اسلام ضربه خورده و از انقلاب اسلامى صدمه دیده‌اند؛ از بیدارى اسلامى در جهان، احساس خطر مى‌كنند و از احیاء و توسعه‌ى مبارزات اسلامى لبنان و فلسطین عمیقا نگرانند. لذا در صدد برآمده‌اند كه ریشه‌ى تفكر اسلامى را بخشكانند و تیرهاى زهرآگین تبلیغاتى خود را متوجه اسلام و دین كرده‌اند.
... خیزش اسلامى و یا به تعبیر دیگر جنبش بیدارى اسلامى، پس از پیروزى انقلاب اسلامى در ایران و ظهور حركت امام خمینى رضى‌الله‌عنه در دو دهه‌ى اخیر، با قدرت تمام در صحنه‌ى منطقه و جهان اسلام ظاهر شده است. امروز محور اصلى این جنبش و حركت، مسأله‌ى فلسطین است. انتفاضه‌ى اقصى توانست حتى در خارج از مرزهاى جغرافیایى فلسطین و برون از ملت فلسطین، عموم ملتهاى مسلمان و عرب را به صحنه بكشاند. تظاهرات میلیونى ملتهاى مسلمان - از غرب تا شرق جهان اسلام - نشان داد كه مردم فلسطین مى‌توانند بر روى حمایتهاى آنان حساب كنند و درعین‌حال نقش قابل توجهى در ایجاد وحدت مسلمانان ایفا نمایند.
... پیروزى انقلاب اسلامى در ایران به رهبرى امام خمینى، مردى فرزانه از تبار پیامبر اكرم صلى‌الله‌علیه‌وآله‌و سلم، نقش اساسى در بیدارى اسلامى در همه‌ى جهان، به‌ویژه در كشورهاى منطقه داشت. پیروزى مسلمانان در رویارویى به ظاهر نابرابر با دشمنان اسلام در جنوب لبنان، نشان دیگرى از اصالت و حقانیت مبارزات اسلامى و تأكیدى است بر این‌كه اگر مسلمانان به وعده‌ى خداوند اعتماد كنند و براى خدا مجاهده نمایند، پیروزى آنها حتمى است.

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامى به حجاج بیت ‏اللَّه‏ الحرام، 1/12/80‏

نخستین مخاطب این الهام خدائى ملتهاى مسلمانند. بیدارى اسلامى، شرق و غرب جهان اسلام را به جنب و جوش آورده و احساس هویت و شخصیت را در آنان باز آفریده است. پرچم عزت و اقتدار اسلامى در ایران به اهتزاز در آمده؛ ملت مظلوم فلسطین با تمسك به شعار اسلام، افقهاى صهیونیزم را به یأس و ناكامى انباشته؛ جوانان در كشورهاى اسلامى به میدان مطالبات آرمانى پانهاده و در برابر تجاوزگران و مستكبران عالم تهدیدى بزرگ آفریده‌اند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى‏، 27/12/80

... عنصر پنجم، گسترش موج بیدارى اسلامى در دنیاست. این‌كه متظاهرانه بگویند ما اسلام را قبول داریم، بنیادگرایى را قبول نداریم، این ناشى از همان سطحى‌نگرى و تحلیلهاى ناشیانه‌اى است كه اینها غالبا از دنیاى اسلام داشتند و چوبش را هم خورده‌اند. امروز موج بیدارى اسلامى یك واقعیت جدى و یك حقیقت غیرقابل انكار است. امروز مسلمانها احساس مى‌كنند كه مى‌توانند در دنیا، در وضعیت بشر، در سرنوشت خود، اثرگذار باشند. وقتى این احساس در ملتها به یك نقطه‌ى معینى برسد، تبلور و تجسم خواهد یافت و تبدیل به واقعیتها خواهد شد. این را مى‌دانند و از این نگرانند. یك نمونه‌اش همین حادثه‌ى بسیار بى‌سابقه‌ى انتفاضه‌ى فلسطین است. شوخى است؟! مردمى بدون سلاح، بدون امكانات، در مقابل یكى از مجهزترین قدرتهاى این منطقه، بدون هیچ قید و شرطى مورد كشتار و قتل‌عام و فشارهاى گوناگون جسمى و روحى و اقتصادى قرار مى‌گیرند؛ درعین‌حال ایستاده‌اند و هفده ماه است كه این انتفاضه را ادامه مى‌دهند. با كدام تحلیل عادى و معمولى و سیاسى مى‌شود این را تحلیل كرد؟ چرا ایستاده‌اند؟ چرا تسلیم نمى‌شوند؟ چرا دشمن با همه‌ى فشارش نمى‌تواند این ملت به‌جان‌آمده‌ى فلسطین را به زانو درآورد؟ این ملت كوچك و محدود و محاصره شده را، كه از هیچ جا به اینها كمكى نمى‌رسد. آن انگیزه و چشمه‌ى جوشانى كه در دلهاى اینها وجود دارد كه نمى‌گذارد اینها خسته شوند، كدام است؟ از كجا سرچشمه گرفته؟ آن عاملى كه مادر فلسطینى را وادار مى‌كند كه فرزند خودش را ببوسد و براى كشته شدن بفرستد و بعد بگوید اگر صد تا بچه هم داشتم آنها را مى‌فرستادم، این عامل چیست؟ این عامل، عامل بسیار مهمى است. این چه عاملى است كه در محاسبات سیاسى، در گفتگوها، در مذاكرات دیپلماتیك و در معادلات كمپانیها نمى‌گنجد؟ اینها مى‌بینند این را و از آن به‌شدت واهمه دارند. دنبال خشك كردن آن سرچشمه‌اند؛ دنبال نابود كردن آن عامل برانگیزاننده و به وجود آورنده‌اند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار هیأت رئیسه و نمایندگان مجلس شوراى اسلامى، 7/3/81‏

این‌كه امروز مسأله‌ى فلسطین با این حجم و عظمت، به خاطر توجه مردم به اسلام، حالت تازه‌اى پیدا كرده و اصلا مسائل خاور میانه یك تحول اساسى یافته است، ناشى از همین اثرگذارى بسیار عمیق و دنباله‌دار و مستمر است. علت دشمنى آنها با جمهورى اسلامى همین است. مى‌خواهند سرچشمه را خشك كنند؛ چون مى‌دانند سرچشمه‌ى این بیدارى در دنیاى اسلام، به پا شدن جمهورى اسلامى است. نفس اقامه‌ى جمهورى اسلامى، براى آنها مهم بود. این پایه را باید مستحكم و حفظ كرد و حقیقت آن را درست تبیین نمود.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار پاسداران به مناسبت سالروز میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار،17/7/71

امروز بیدارى دنیاى اسلام و رسوایى دشمنان اسلام اتفاق افتاده است؛ باید این راه را ادامه داد. این راه، راهى است كه مى‌تواند این ملت را به آرمانهاى حقیقى خود برساند؛ یعنى به همان مجموعه‌ى آرمانى عزت، معنویت، قدرت، رفاه و عظمت علمى؛ همان چیزهایى كه براى یك ملت، مطلوب و محبوب است. راه صحیحى كه فرزندان این انقلاب و فرزندان امام پیموده‌اند، ما را به آن‌جا خواهد رساند؛ منتها شرطش استقامت است. استقامت، یعنى راه را گم نكردن؛ فریب جلوه‌هاى مادى را نخوردن؛ اسیر هوى و هوس نشدن؛ دستورها و فرایض اخلاقى و معنوى و ادب اسلام را رها نكردن و به لذت‌طلبى و عشرت‌طلبى رو نیاوردن. اینها اساس كار است. البته در درجه‌ى اول باید مسؤولان طراز اول و طراز دوم كشور و مدیران ارشد و فرماندهان، مراقب این چیزها باشند؛ بعد هم عناصر مؤمنى كه مى‌خواهند افتخار پیشرفت نظام اسلامى و آرمان اسلامى را در نزد خدا و خلق و تاریخ براى خود حفظ كنند.

بیانات در دیدار دانشجویان و دانش ‏آموزان به مناسبت گرامیداشت سالروز 13 آبان‏، 13/8/81

اولین مضمون سیزده آبان عبارت است از رویارویى رژیم امریكا با نهضت اسلامى و بیدارى اسلامى. علت هم این بود كه آنها حدس مى‌زدند اگر اسلام در دل مسلمانان احیاء شود و در عمل آنان تجلى پیدا كند، این قضیه منحصر به ایران نخواهد ماند و دنیاى اسلام را فراخواهد گرفت؛ همچنان كه بعد از پیروزى انقلاب، در فلسطین، لبنان و بسیارى از كشورهاى اسلامى و عربى، همین معنا تجربه شد. با گذشت چند سال، نهضت اسلامى در ایران اوج گرفت. در سیزده آبان سال پنجاه‌وهفت - قبل از پیروزى انقلاب - كشتار دانش‌آموزى پیش آمد؛ یعنى باز چهره‌ى خشن رژیم كه پشت سرش دستگاههاى اطلاعاتى امریكاییها بود، نمایان شد. این هم باز مقابله با نهضت اسلامى بود؛ البته با خشونت حیوانى. همان روزها رئیس جمهور امریكا و دست‌اندركاران رسانه‌اى امریكایى، از ایران به عنوان یك نقطه‌ى ایده‌آل و جزیره‌ى ثبات و امنیت اسم مى‌آوردند و به آن تفاخر مى‌كردند و از حرفهاى حقوق بشر و چیزهایى كه الان مى‌شنوید امریكاییها دائم تكرار مى‌كنند، هیچ خبرى نبود!

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در خطبه‏ هاى نماز جمعه‏ى تهران‏، 1/9/81

دشمنى آنها با ایران اسلامى به خاطر این است كه در این‌جا بزرگترین ضربه را از اسلام خورده‌اند. این ضربه ممكن بود در كشورهاى دیگر هم تكرار شود؛ كمااین‌كه بیدارى در دنیاى اسلام، به بركت بیدارى مسلمانان در كشور ما به وجود آمد. امروز همین مسأله‌ى بسیار مهم‌ بیدارى ملت فلسطین كه در حقیقت امریكا و اسرائیل را در بن بست كامل قرار داده است، بر اثر بیدارى ملت ایران به وجود آمده است، والا قبل از آن كسى تصور نمى‌كرد كه به وسیله‌ى ملت فلسطین بشود كارى كرد كه اسرائیل و صهیونیستهاى غاصب و امریكا به چالش كشیده شوند. تا این دوره، چنین چیزى اتفاق نیفتاده است كه امروز در فلسطین اشغالى مى‌گذرد. بیدارى ملتهاى مسلمان در كشورهاى دیگر هم همین‌طور است.
امروز روح نفرت از امریكا و مداخلات امریكا و از دست نشاندگان امریكا در كشورها، در دنیاى اسلام روزبه‌روز بیشتر توسعه پیدا مى‌كند. میل به عزتى كه از ناحیه‌ى اسلام عاید ملتها مى‌شود، امروز در ملتها روزبه‌روز زنده مى‌شود و رشد پیدا مى‌كند. چیزى كه از آن مى‌ترسیدند، این بود كه انقلاب اسلامى ایران عینا در كشورهاى دیگر هم تكرار شود. با روشهاى مختلف جلو این را گرفتند؛ اما نتوانستند جلو گسترش فكر اسلامى و بیدارى اسلامى را بگیرند. بیدارى اسلامى در همه‌ى دنیاى اسلام گسترش پیدا كرده است؛ ما باید به این نكته توجه داشته باشیم.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در خطبه‏هاى نماز عید فطر، 15/9/81

یك روز سردمداران استكبار جهانى خیال مى‌كردند از اسلام چیزى باقى نمانده است. با سیلاب و گنداب شهوترانى‌اى كه در دنیا راه انداخته بودند، خیال مى‌كردند از تعالیم اسلامى و روحیه‌ى اسلامى و غیرت اسلامى و پارسایى اسلامى و انگیزه‌ى اسلامى چیزى در میان مسلمانان باقى نمانده است؛ اما بعد دیدند اشتباه كرده‌اند. اولا برافراشته شدن پرچم اقتدار اسلامى در ایران بزرگ و میان این ملت باشرف و پرافتخار؛ ثانیا بیدارى اسلامى در همه‌ى دنیاى اسلام، آنها را از غفلت بیرون آورد و فهمیدند اسلام یك حقیقت بسیار درخشان و پرصلابت است. لذا با آن مبارزه مى‌كنند. امروز دنیاى اسلام و ملتهاى اسلامى این حقیقت را درك كرده‌اند. لذا شما مى‌بینید اطلاعاتى كه خود آنها دارند، به آنها مى‌گوید در كشورهاى اسلامى، امریكا و صهیونیسم و استكبار و سردمداران آن منفورند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اعضاى انجمن اهل قلم‏، 7/11/81

الان قضیه‌ى فلسطین، قضیه‌ى جمهورى اسلامى ایران، قضیه‌ى بیدارى اسلامى در دنیاى اسلام، قضیه‌ى عراق و نیمه قضیه‌ى افغانستان - حالا این را نیمه قضیه به حساب آوریم! - مشكلات زیادى براى امریكا به‌وجود آورده است. به‌قول مرحوم «حاج شیخ حسین لنكرانى» امریكا مثل كسى است كه روى گنبدى با یك دستمال گردو در دستش نشسته و گوشه‌ى این دستمال باز شده، گردوها از گنبد مى‌ریزد و او در بالاى گنبد مى‌خواهد گردوها را بگیرد! یكى از این طرف و یكى از آن‌طرف به پایین مى‌افتد؛ اگر او بخواهد دست و پا بزند، خودش هم مى‌افتد! الان وضع امریكا حقیقتا این‌طور است.

پیام به حجاج بیت ‏اللَّه الحرام در موسم حج، 18/11/81

استكبار جهانى یعنى شبكه‌ى در هم تنیده‌ى كارتلهاى نفتى و اسلحه‌سازى و صهیونیسم جهانى و دولتهاى وابسته به آنان، با خطرى كه از سوى بیدارى امت اسلامى، احساس مى‌كنند با تلاشى سراسیمه در حال تهاجم‌اند. مظهر این تهاجم كه داراى ابعاد سیاسى و تبلیغى و نظامى و تروریستى است، امروز در رفتار و گفتار خشونتبار و صریح نظامیان حاكم بر ایالات متحده و رژیم صهیونیستى به‌ضوح دیده مى‌شود.

منبع: www.khamenei.irنوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری، بیداری اسلامی، مقام معظم رهبری،

اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل ریدر


سخنی با رزمندگان


رزمنده ای كه در فضای سایبری میجنگی! برای فشردن كلید های كامپیوتر وضو بگیر و با نیت قربت الی الله مطلب بنویس بدون كه تو مصداق و ما رمیت اذ رمیت و لكن الله رمی هستی.
شما در شبهای تاریك "جبهه سایبری" از میدان مین گناه عبور می كنید مراقب باشید، به شهدا تمسك كنید بصیرتتون را بالا ببرید كه تركش نخورید رابطه خودتونو با خدا زیاد كنید با اهل بیت یكی بشید و در این راه گوش به فرمان آن ها باشید...


سرباز گمنام امام زمان (عج)

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :