تبلیغات
بیداری قلب ها - سایت تحلیلی خبری انقلاب های اسلامی - بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری(5)
 
 صفحه نخست               ارسال مستندات            پست الکترونیک               ارتباط با مدیر               RSS

بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری(5)

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع مردم مشهد در حرم مقدس‏، 1/1/82

مانع اساسى و عمده‌اى كه بر سر راه اهداف امریكا وجود دارد عبارت است از نهضت بیدارى دنیاى اسلام. دنیاى اسلام در حال بیدار شدن است. شما به تبلیغات دروغین رادیوهایى كه به دست خود استكبار و صهیونیستها امواج رادیویى پخش مى‌كنند و دروغ به گوش مردم دنیا مى‌رسانند، توجه نكنید. واقعیتها این نیست. ادبیات و فرهنگ انقلاب اسلامى در فضاى عمومى زندگى ملتهاى مسلمان و عرب به‌طور كامل رسوخ و نفوذ كرده و به خورد ذهنها و فكرها رفته است.

پیام به مردم رنج كشیده عراق 10 صفر 1424( 24/1/82)

در شرایط كنونى وظیفه‌ى اسلامى همه‌ى مردم اعم از شیعه و سنى است كه با هوشیارى و بیدارى خود، بهانه را از دشمنان و متجاوزان بگیرند، با رعایت نظم عمومى و ابراز مهربانى و برادرى، به حمایت از محرومان و مستمندان بشتابند و با تشكیل كمیته‌هاى مردمى به یارى مجروحان و خسارت دیدگان همت گمارند.

پیام مقام معظم رهبری به مسلمانان جهان، 31/1/82‏

ادعاى آزادى دادن آمریكا و انگلیس به مردم عراق، مسخره‌آمیزترین ادعاى آنها است. آنها به دنبال سیطره بر عراق، بر نفت، خاورمیانه و سركوب انتفاضه‌ى فلسطین و نهضت بیدارى اسلامى‌اند. تعیین حاكم بیگانه و نظامى بر عراق بزرگترین اهانت به آزادى و مردمسالارى در عراق است. نقشه‌ى آنان محو هویت اسلامى و ملى عراق و تبدیل آن به مركز سلطه‌ى آمریكائى بر همه‌ى خاور میانه و منابع و ذخائر قیمتى آن است. از نظر آنان مطلوبترین عناصر عراق كسانى‌اند كه به متجاوزین بیگانه بیشتر خدمت كنند و به ملت و كشور خود بیشتر پشت كنند. در قضاوت وجدان عمومى ملت عراق و همه‌ى آزادگان و قضاوت تاریخ، خدمت و كمك به آمریكا براى دستیابى‌اش به هدفهاى پلید استعمارى، خیانت به عراق و ملت و تاریخ آن است.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار معلّمان و كارگران‏، 10/2/82

سرجنبانان رژیم امریكا و انگلیس هى نیایند پشت بلندگوها بگویند ایران تحریك مى‌كند. نه، ایران هیچ كس را تحریك نمى‌كند. آن جوان عراقى كه در خیابان و خانه‌ى خود، تانك و چكمه‌ى چكمه پوشان بیگانه را مى‌بیند، احتیاج به تحریك ندارد. كجاى دنیا جوانان و مردان غیور و زنان شجاع یك جامعه حضور اشغالگران را تحمل كردند كه اینها تحمل كنند؟ هیچ جا تحمل نكردند، اینها هم تحمل نخواهند كرد؛ بنابراین محرك نمى‌خواهد. عامل اصلى، بیدارى اسلامى است؛ این را هم خودشان خوب فهمیده‌اند. این، مخصوص عراق هم نیست؛ امروز در هر جاى دنیاى اسلام، امریكاییها و انگلیسیها و امثال اینها حضور یابند و خود را با مردم مواجه كنند، موج عظیم نهضت و بیدارى اسلامى را لمس خواهند كرد. امت اسلامى نسیم بیدارى را حس كرده و عطر بازگشت به معارف اسلام را بوییده است. همه‌ى اینها از آن نهضت عظیمى كه شما مردم به راه انداختید و از آن مرد بزرگ و آسمانى كه توانست این اقیانوس را متلاطم و این دلها را آگاه كند - امام راحل عظیم‌الشأن - سرچشمه مى‌گیرد؛ آنها هم فهمیده‌اند. دشمنى آنها با شما و امام و انقلاب اسلامى و نظام اسلامى به خاطر این است كه مى‌دانند چشمه‌اى از این‌جا جوشش كرده و به همه‌ى دنیاى اسلام سرریز شده است. گفتند انقلاب را صادر نكنید؛ ما گفتیم انقلاب مگر كالاست كه انسان آن را صادر كند؟! انقلاب مثل بوى خوش گلهاست؛ خودش صادر مى‌شود. انقلاب مثل باد بهارى است؛ خودش فضاهاى گرفته و متعفن را عوض و جابه‌جا مى‌كند. انقلاب را كسى نباید صادر كند؛ انقلاب خودش صادر مى‌شود.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى‏، 22/2/82

انقلاب اسلامى فقط این نبود كه دگرگونى‌اى در داخل كشور ایجاد كند؛ علاوه بر این، یك فرهنگ خلق كرد؛ فرهنگى كه در همه‌ى كشورهاى اسلامى به‌طور متفاوت - در بعضى كشورها خیلى شدید، در بعضى كشورها با شدت كمتر - اثر خودش را در ذهنها، بخصوص ذهن جوانان و روشنفكران و دانشگاهیان گذاشت. بلاشك شما از گرایشهاى قشر جوان در كشورهاى اسلامى نسبت به انقلاب، امام و ارزشهاى ملت ایران و ایستادگى‌اش مطالبى شنیده‌اید؛ اما یقینا آنچه شنیده‌اید، به‌مراتب كمتر از چیزى است كه در واقع وجود دارد. در طول این بیست و یكى دو سال، به‌مرور تفكر اسلامى، فكر بیدارى اسلامى و بازگشت و تمسك به اسلام، در ذهنها به صورت اندیشه‌اى ماندگار درآمده است.
چند ماه قبل از این، یك استراتژیست امریكایى در توصیه‌هاى خود به دولت امریكا گفته بود: در كشورهاى اسلامى به هیچ وجه نباید براى ایجاد دمكراسى عجله كرد؛ زیرا اگر امروز انتخابات آزاد در هر یك از كشورهاى اسلامى برگزار شود، حكومتهاى اسلامى و جریانات اسلامى سر كار مى‌آیند و مردم اینها را مى‌خواهند. این اعتراف بسیار عجیب و حرف بسیار مهمى است. مى‌گوید دمكراسى در كشورهاى اسلامى، زودرس است. این حرف و ادعا نشان‌دهنده‌ى آن است كه تفكر بیدارى اسلامى و بازگشت به اسلام - كه كانون آن در جمهورى اسلامى و میان شما مردم بوده - منتشر شده و به همه‌ى دنیا رسیده است. این اعتبار و ارزش كمى نیست. این بذر اكنون پاشیده شده است. اگر مراكز قدرت و كانونهاى استكبار جهانى بخواهند این بذر نروید، راهش چیست؟ طبیعى‌ترین راه این است كه با سرچشمه‌هاى جوشان آبیارى كننده‌ى این بذر مقابله كنند. این هم یكى از علل دشمنى استكبار با جمهورى اسلامى و كشور ماست كه شرحش بماند؛ چون فعلا بحث ما بر سر امریكاست.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان و كارگزاران نظام به مناسبت سالروز هفدهم ربیع‏الاوّل‏، 29/2/82

امروز اوضاع در دنیاى اسلام تفاوت كرده است؛ بیدارى اسلامى در سرتاسر دنیاى اسلام محسوس است؛ حركت و نهضت عظیمى در مراحل مختلف در همه‌ى دنیاى اسلام مشاهده مى‌شود؛ میل برگشت به اصول و مبانى اسلامى، كه مایه‌ى عزت و پیشرفت و ترقى است. روشنفكران، علما و سیاسیون دنیاى اسلام این حركت را باید تقویت كنند. خطاست اگر كسانى در دنیاى اسلام تصور كنند كه حركت بیدارى اسلامى در بین جوانان، به ضرر دولتهاى اسلامى است؛ نه، دولتهاى اسلامى به بركت بیدارى اسلامى مى‌توانند عزتى را كه قدرتهاى استكبارى از آنها گرفته‌اند، به خودشان برگردانند. یك نمونه، كشور و انقلاب و امام ماست. ما بعد از آن‌كه قرنهاى متمادى دچار استبداد و دو قرن تمام دچار سلطه‌ى بیگانگان بودیم به خود آمدیم و امام بزرگوار توانست عزت را به مردم ما برگرداند. انگلیسیها، روسها و امریكاییها به ترتیب در این كشور سیادت و حكمفرمایى حقیقى كردند. ولو به صورت ظاهر در رأس حكومت نبودند؛ اما كارها در دست آنها و همه چیز كشور در اختیارشان بود. مردم ما از حقوق، منابع، عزت و طعم حقیقى دین خود محروم بودند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در چهاردهمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینى(ره)، 14/3/82

امروز همه‌ى تلاش جبهه‌ى دشمنان اسلام بر این متمركز است كه نهضت بیدارى اسلامى را در دنیا از بین ببرند. از همه‌جا هم بیشتر روى ملت و كشور ایران تكیه مى‌كنند و متمركزند؛ چون ملت ایران به دنیا الگو داد و با افكار خود و مفاهیم جدیدى كه در دنیا براى مسلمانان مطرح نمود و با جهاد جانانه‌اى كه كرد و با شجاعتى كه مرد و زن و جوان و پیر ایرانى در دوران بیست و چهار ساله‌ى عمر انقلاب از خود نشان دادند، توانست ملتهاى مسلمان را به خود متوجه كند و موج بیدارى اسلامى را در كشورهاى اسلامى به‌وجود آورد. از این‌روست كه لذا با این كانون مركزى بیدارى اسلام از همه‌جا و از همیشه دشمن‌ترند. این دشمنى را با غرض‌ورزیها، با اعمال خباثت، با تبلیغات دروغین و با تندخوییهاى خشمگینانه نشان مى‌دهند؛ هدف هم این است كه ملت ایران و مسؤولان را مرعوب كنند و همه را بترسانند؛ از تجربه‌هاى ناموفق خودشان كه موجب غرور آنها شده است، استفاده كنند براى این‌كه یك ملت به این عظمت و یك انقلاب و نظام به این استحكام را در مقابل خودشان وادار به عقب‌نشینى كنند.
... امام عملا نشان داد كه اسلام سیاسى، همان اسلام معنوى است. در طول دوران استعمار، دشمنان اسلام و دشمنان بیدارى ملتهاى اسلامى، تبلیغ مى‌كردند كه اسلام معنوى و اسلام اخلاقى از اسلام سیاسى جداست. امروز هم همین را تبلیغ مى‌كنند. امروز هم دستگاههاى تبلیغاتى دشمن و جبهه‌ى دشمن نظام اسلامى با انواع و اقسام وسایل تبلیغاتى سعى مى‌كند اسلام سیاسى و اسلام عدالتخواه و اسلام اجتماعى را به عنوان چهره‌اى خشن در دنیا معرفى كند و مردم را به اسلام منزوى، اسلام تسلیم‌طلبانه و اسلامى كه در مقابل متجاوز و ظالم و زورگو هیچ عكس‌العملى از خود نشان نمى‌دهد، سوق دهد.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جمع مردم ورامین‏، 23/2/82

امروز هم تمام بلندگوهاى تبلیغاتى دنیا به كار افتاده است، براى این‌كه هم به ملت ایران و هم به دیگر ملتهاى مسلمان به زور بقبولاند كه فایده‌اى ندارد؛ بیدارى اسلامى به جایى نخواهد رسید و همین نظام اسلامى هم كه در ایران هست، وسط كار خواهد ماند! به شما بگویم؛ هر كارى از دستشان برمى‌آید، تا به‌حال كرده‌اند و خواهند كرد؛ اما به فضل پروردگار بالاخره بینى‌شان به خاك خواهد رسید و موفق نخواهند شد.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى ایران‏، 15/5/82

امروز بیدارى اسلامى، از شرق دنیاى اسلام - حداقل از پاكستان - تا شمال آفریقا را فرا گرفته است. مردم اسلام‌خواهى دارند و آن را علنى كرده‌اند؛ این خطر بزرگى براى امریكاست. آنها تصریح هم مى‌كنند و مى‌گویند منافع ما تهدید مى‌شود. البته راست هم مى‌گویند، منافعشان تهدید مى‌شود؛ منتها این منافع نامشروع است. بله؛ منافع نامشروع و ظالمانه‌شان با حركت بیدارى اسلامى تهدید مى‌شود. اینها با نظام اسلامى به‌جد مخالفند؛ صهیونیستها هم كه معلوم است. صهیونیستها احساس كردند كه با پیدایش نظام اسلامى، نفس و جان جدیدى به مقاومت ملت مظلوم فلسطین دمیده شد. جمهورى اسلامى را متهم مى‌كنند كه به مردم فلسطین كمك تسلیحاتى مى‌كند. همه‌ى اینها دروغ است؛ خود ملت فلسطین است كه به‌پا خاسته است. البته بله؛ بلاشك آنها از حركت اسلامى متأثرند. بنابراین صهیونیستها با این نقطه‌ى كانونى به‌شدت مسأله دارند و با آن مخالفند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اعضاى مجلس خبرگان‏، 19/6/82

آنچه به اقتضاى مسائل و حوادث كنونى دنیا به‌نظر مى‌رسد عرض كنیم، این است كه نظام اسلامى از آغاز پیدایش، با چالش عظیم جهانى مواجه شد. علت هم این بود كه در دنیا صاحبان زر و زور كه به فكر منافع خودشان بودند و هستند، قدرت جدیدى را در دنیا برنمى‌تابیدند كه علیه منافع نامشروع آنها به‌وجود آید و توسعه پیدا كند. این قدرت، با پیروزى انقلاب اسلامى و تشكیل نظام اسلامى در ایران به‌وجود آمد. نه فقط نفس این حكومت و نظام اسلامى، بلكه شاید براى استكبار مهمتر و خطرناكتر، گسترش بیدارى اسلامى در دنیاى اسلام بود؛ خطرى كه امروز هم استكبار را تهدید مى‌كند و دشمنیهاى او را به سمت دنیاى اسلام و بخصوص به سمت كانون محورى دنیاى اسلام - یعنى نظام اسلامى - متوجه مى‌كند. این اجتناب‌ناپذیر بود. از روز اول هم این دشمنى با اشكال مختلف وجود داشته است. این‌كه در بعضى از تعبیرات انسان بشنود كه امروز دشمنیها از سوى استكبار و جبهه‌هاى مسلط و مسلح دنیا - دنیاى كفر و استكبار - علیه ایران چنین و چنان است، كه گویى امروز خصوصیتى دارد، درست نیست. از اول انقلاب تهدیدها به اشكال مختلف علیه نظام اسلامى و كشور اسلامى ایران وجود داشته است؛ حتى گاهى بروز نمونه‌ها و تأثیرات این دشمنیها در كشور ما، از امروز سخت‌تر و محسوستر هم بوده است. دوران جنگ تحمیلى و تهدیدهاى استكبار و تنها ماندن نظام جمهورى اسلامى در مقابل دنیاى استكبار و تحمیل چنان جنگى بر ما، و قبل از آن و بعد از آن تا امروز را فراموش نكنیم؛ امروز هم ادامه‌ى همان تهدیدهاست. البته این تفاوت به سود ما وجود دارد كه امروز ما تجربه و آگاهیهاى بیشتر و نیروهاى فراوانتر و ذهنهاى آماده‌ترى در سرتاسر كشور داریم و خداى متعال با مجاهدت مردم و نیت صلاح و خیرى كه در ملت و امت ما وجود دارد، تاكنون با ما رفتار كرده است و ان‌شاءالله بعد از این هم همان‌طور خواهد بود.
میدان دوم، نشر فرهنگ اسلام ناب و تفكر دینى و ترویج تفكرى است كه به بیدارى دنیاى اسلام انجامید. نام اسلام و حقیقت اسلام، به شكل فردى در سراسر دنیاى اسلام بود - در بین بعضى غلیظ، در بین بعضى رقیقتر - اما نگاه اسلام به دنیا، به ملت و به امت اسلامى به‌عنوان یك موجود عظیم و داراى استعداد فراوان و قادر به حركت و بیدار شدن، نگاهى است كه در ایران اسلامى ریشه گرفت و ظاهر شد و به همه‌ى دنیا اشعاع كرد. نگاه به اسلام از این دید و ترویج این تفكر در دنیاى اسلام - تفكرى كه حكومتى به‌وجود آورده است كه توانسته آزادى، مردم‌سالارى و حكومت متكى به آراء مردم را از درون مفاهیم و تعالیم اسلام بیرون آورد - چیزى است كه در هیچ نقطه‌اى از دنیاى اسلام در زمان ما و لااقل قرنهاى پیش از زمان ما سابقه نداشته است. آنچه از حكومت اسلامى دوران خلفاى عثمانى و خلفاى قبل از آن - عباسى و اموى - در ذهن مردم وجود داشت، مفهوم دیگرى بود كه با مفهومى كه امروز دنیاى اسلام از حكومت با دید ایران اسلامى درك مى‌كند، به‌كلى متفاوت است. این فرهنگ دینى برخاسته از نظام اسلامى كه خود منشاء نظام اسلامى هم بوده است و حركت به سمت وحدت اسلامى - كه در همین تفكر، یكى از چیزهایى كه وجود دارد، وحدت امت اسلامى است؛ یعنى نگاه اسلام به امت به‌عنوان یك مجموعه‌ى واحد - و همچنین پرهیز از اختلافات قومى و طایفه‌اى در دنیاى اسلام و در جوامع اسلامى، چیزى است كه پیام‌آور آن، انقلاب اسلامى بود. از اینها نباید غفلت نمود و اینها را نباید فراموش كرد.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان و كارگزاران نظام در سالروز عید سعید مبعث‏، 2/7/82
 

امروز دشمن اهداف خود را صریح بیان مى‌كند. صریحا مى‌گویند با بیدارى اسلامى مخالفند و مى‌خواهند آن را در هم بكوبند. صریحا مى‌گویند كه مى‌خواهند نقشه‌ى خاورمیانه را عوض كنند. تغییر نقشه‌ى خاورمیانه به چه معناست؟ معنایش این است كه صهیونیستهاى ظالم عامل دست استكبار جهانى را همه‌كاره‌ى منطقه كنند و در این منطقه هیچ كشور و دولت و قدرت و ملتى نباشد كه در پنجه‌ى استثمار صهیونیستها نباشد. امت اسلامى در مقابل این هدفها باید بایستد.
با جمهورى اسلامى هم به‌شدت مخالف و دشمنند؛ چون در جمهورى اسلامى بیدارى و مقاومت و وحدت كلمه‌ى ملت وجود دارد و پرچم اسلام در این كشور برافراشته شده است. البته من و شما باید مراقب خودمان باشیم و نلغزیم؛ مواظب باشیم جاذبه‌هاى دنیا ما را فریب ندهد و حیله و جنگ روانى دشمن در ما اثر نگذارد. ما باید وحدت خود را روزبه‌روز مستحكم‌تر كنیم و از پرداختن به امور فرعى خوددارى نماییم. امروز مسأله‌ى اصلى، حفظ هویت جمهورى اسلامى و هویت اسلامى این كشور است. چشمهاى دنیاى اسلام و امت اسلام نگران این است. شما توانسته‌اید یك الگو در دنیا نشان دهید؛ دشمن مى‌خواهد این الگو را در هم بشكند. مقصود، شكست ایران نیست؛ بلكه شكست دنیاى اسلام است.
... معلوم است كه جامعه‌سازى و مدنیت‌سازى - كه یكى از بزرگترین هدفهاى اسلام است - بدون دشمنى ممكن نیست. در صدر اسلام هم با تشكیل نظام و جامعه‌ى اسلامى دشمنى شد؛ امروز هم همین‌طور است. امروز در دنیاى اسلام، ملتهاى مسلمان روح اعتزاز به اسلام را در خود مى‌یابند و به‌خاطر اسلام احساس عزت مى‌كنند. بیدارى اسلامى حقیقتى است كه به‌وجود آمده است؛ چه دشمنان امت اسلامى بخواهند، چه نخواهند. پیمودن این راه، به عزم راسخ از طرف مسؤولان كشورها احتیاج دارد.

پیام به مناسبت روز شهیدان در هفته‏ ى دفاع مقدس‏، 3/7/82

با دلى سرشار از تكریم و ستایش، به روح شهیدان عزیز درود میفرستم و نام و یاد بلندآوازه‌ى آنان را گرامى میدارم. این مردان خدا با دلهائى كه به ایمان و اخلاص و شجاعت، مزین بود، كشور و ملت خود را در یكى از بزرگترین حوادث تاریخى، از مهلكه نجات دادند و تهدیدى را كه میتوانست به ذلت و اسارت ایران و شكست اسلام بینجامد، دفع كردند. آنان با فداكارى دلاورانه‌ى خود بیدارى اسلامى را در جهان تداوم بخشیدند و پرچم پیروزى اسلامى را كه با انقلاب بزرگ ملت ایران به اهتزار درآمده بود برافراشته نگاه داشتند. دشمن بعثى كه بسود هدفهاى استعمارى غرب، به كشور ما هجوم آورده بود، از دلیران مؤمن و غیور ما شكست خورد و پس از هشت سال، سرافكنده در پشت مرزهاى خود متوقف گشت. ملت ایران در این آزمون مرگ و زندگى، بهاى سنگینى پرداخت ولى استقلال و عزت ملى و هویت اسلامى خود را كه براى ملتها از همه چیز گرانبهاتر است حفظ كرد و پرچم بیدارى اسلامى را كه دنیاى اسلام به آن چشم دوخته است، سربلند نگاه داشت.

پیام مقام معظم رهبری به حجاج بیت الله الحرام، 8/11/82

دنیاى اسلام پس از رخوت و خواب آلودگى درازمدت و خسارت بار خود كه سرانجام به سیطره سیاسى و فرهنگى بیگانگان انجامید و منابع مادى و بشرى‏اش در خدمت رشد و اقتدار و سلطه دشمنانش قرار گرفت، اكنون خود را بازیافته و به مرور، در برابر غارتگران و حرامیان، جبهه گرفته است.
نسیم بیدارى اسلامى در همه جاى جهان اسلام وزیده و پا نهادن اسلام به عرصه عمل، به مطالبه اى جدى بدل شده است. نظریه «اسلام سیاسى» جایگاهى والا در ذهن نخبگان یافته و در مد نگاه آنان، افقى روشن و امیدبخش گشوده است. با افول اندیشه‏هاى وارداتى و پرجنجال، همچون سوسیالیسم و ماركسیسم و به خصوص با دریده شدن پرده ریا و فریب از روى دمكراسى لیبرال غرب، سیماى عدالتخواه و آزادى‏بخش اسلام، از همیشه آشكارتر گشته و بى‏رقیب، در صدر آرزوهاى عدالتخواهان و آزادى‏طلبان و نخبگان و اندیشمندان نشسته است. جوانان و جوانمردان بسیارى در كشورهاى مسلمان به نام اسلام و در آرزوى حكومت عدل اسلامى به جهاد سیاسى و فرهنگى و اجتماعى روى آورده‏اند و عزم ایستادگى در برابر تحمیل و سلطه بیگانگان مستكبر را در جوامع خود گسترش مى‏دهند. در مناطقى از دنیاى اسلام كه نقطه اوج آن كشور مظلوم فلسطین است، مردان و زنان بى‏شمارى با بذل جان در زیر پرچم اسلام و با شعار استقلال و عزت و آزادى، حماسه‏اى دایمى و همه روزه پدید آورده و قدرت‏هاى مادى مستكبر را در برابر دلیرى خود، زبون ساخته‏اند. آرى، بیدارى اسلامى، محاسبات استكبارى را به هم ریخته و معادلات جهانى مطلوب مستكبران را تغییر داده است.
از سوى دیگر، پیدایش و رشد اندیشه‏هاى نوین اسلامى در چارچوب مبانى و اصول اسلام و نوآورى در عرصه سیاست و علم، بالندگى و پویایى مكتب اسلام را در عمل به اثبات رسانده و میدانى وسیع در برابر متفكران و روشن‏بینان جهان اسلام گشوده است. استعمارگران دیروز و مستكبران امروز كه با سیاست‏هاى مكارانه خود مى‏خواستند جوامع اسلامى را در تعارض دایمى میان جمود و تحجر از سویى و خودباختگى و التقاطى‏گرى از سوى دیگر سرگردان كنند، اكنون خود را در برابر این پویایى دلیرانه فكر اسلامى مى‏بینند.
در دنیاى اسلام، اندیشه و حركت، ایمان و عمل صالح، در حال رشد و جوانه زدن و بارورى است و این پدیده مبارك، مراكز قدرت استكبارى را به وحشت افكنده است. اكنون امت اسلامى باید خود را آماده مقابله با مجموعه اى از واكنش‏هاى عصبى و شرارت‏آمیزى كند كه مراكز قدرت استكبارى در برابر این پدیده عظیم، نشان خواهند داد.
شك نیست كه در مصاف حق و باطل، پیروزى از آن حق و شكست و زوال، سرنوشت باطل است، مشروط بر آنكه جبهه حق از نیروى مادى و معنوى خویش به گونه‏اى درست بهره بگیرد و با خردمندى و تلاش شایسته و با استقامت و امید و با توكل به خدا و اعتماد به نفس، راه درست را بجوید و بپیماید.
... صهیونیست‌ها در فلسطین، خون پیر و جوان و زن و مرد و كودك را مى‌ریزند و خانه‌ها را ویران مى‌سازند. آمریكا و انگلیس در عراق به تظاهركنندگان بى‌سلاح حمله مى‌كنند و حریم خانه‌ها و حرمت نوامیس مردم را مى‌شكنند. هنوز آتش برافروخته آنان فرو ننشسته، دنیاى اسلام را به آتش افروزى‌هاى دیگر نوید مى‌دهند.
این رفتارهاى عصبى و شرارت آمیز، بیش از آن‌كه برخاسته از قدرت و اعتماد به نفس باشد، ناشى از سراسیمگى و وحشت است. آنان بیدارى اسلامى را حس مى‌كنند و از فراگیرى اندیشه «اسلام سیاسى» و حاكمیت اسلام بشدت احساس خطر مى‌كنند. آنان از فكر روزى كه امت اسلامى یكپارچه و امیدوار، بپاخیزد به خود مى‌لرزند.
... در مناطقى از دنیاى اسلام كه نقطه اوج آن كشور مظلوم فلسطین است، مردان و زنان بیشمارى با بذل جان در زیر پرچم اسلام و با شعار استقلال و عزت و آزادى، حماسه اى دایمى و همه روزه پدید آورده و قدرت‌هاى مادى مستكبر را در برابر دلیرى خود، زبون ساخته اند. آرى، بیدارى اسلامى، محاسبات استكبارى را به هم ریخته و معادلات جهانى مطلوب مستكبران را تغییر داده است.
... حج، از این جهت، استثنایى و بى‌همتاست كه در آن، هم دل‌ها و جان‌ها صیقل مى‌یابد و یكایك حاجیان به قدر همت و ظرفیت خود از این باران رحمت، برخوردار مى‌شوند و هم شخصیت كلان امت اسلامى كه از ملت‌ها و نژادها و اقلیم‌ها و فرهنگ‌ها تشكیل شده است، مى‌تواند در آن به انسجام و شجاعت و بیدارى و خودآگاهى بیشتر نایل آید و این، نیاز بزرگ امروز دنیاى اسلام است.
دنیاى اسلام پس از رخوت و خواب آلودگى درازمدت و خسارت بار خود كه سرانجام به سیطره سیاسى و فرهنگى بیگانگان انجامید و منابع مادى و بشرى‌اش در خدمت رشد و اقتدار و سلطه دشمنانش قرار گرفت، اكنون خود را بازیافته و به مرور، در برابر غارتگران و حرامیان، جبهه گرفته است. نسیم بیدارى اسلامى در همه جاى جهان اسلام وزیده و پا نهادن اسلام به عرصه عمل، به مطالبه اى جدى بدل شده است.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اقشار مختلف مردم‏، 15/11/82

شعار بیدارى اسلامى، این ملت را به حركت درآورد. رهبرى امام بزرگوار راه را به این ملت نشان داد. این ملت - همچنان كه قرآن فرموده است - سرنوشت خود را با اراده و ایستادگى و مجاهدت خود عوض كرد؛ نظام دیكتاتورى را از بین برد؛ امریكا را از این كشور بیرون راند؛ سلطه‌ى قدرتها را از این كشور قطع كرد و حق انتخاب كردن و حكومت بر سرنوشت خود را دوباره به‌دست آورد. در نتیجه ملت ایران زنده شد.
دهه‌ى فجر، یادبود حیات دوباره‌ى ملت ایران و كشور عزیز ماست. مردم این ایام را جشن مى‌گیرند و حق دارند جشن بگیرند. شما عزیزان من! بدانید؛ در دنیا هم هرجا مسلمانان آگاه و بیدارى وجود دارند، نسل جوان، زبدگان و نخبگان فرهنگى و سیاسى آنها هم این جشن را جشن خودشان محسوب مى‌كنند و این بیدارى را به نفع خود مى‌دانند. دنیاى اسلام كه زیر سلطه و سیطره‌ى قدرتهاى استكبارى در خواب بود، بیدار شد. بعضى جاها توانستند خود را نجات دهند؛ در بعضى جاها هم خود بیدارى، مقدمه‌ى نجات است.

منبع: www.khamenei.irنوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری، بیداری اسلامی، مقام معظم رهبری،

اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل ریدر


سخنی با رزمندگان


رزمنده ای كه در فضای سایبری میجنگی! برای فشردن كلید های كامپیوتر وضو بگیر و با نیت قربت الی الله مطلب بنویس بدون كه تو مصداق و ما رمیت اذ رمیت و لكن الله رمی هستی.
شما در شبهای تاریك "جبهه سایبری" از میدان مین گناه عبور می كنید مراقب باشید، به شهدا تمسك كنید بصیرتتون را بالا ببرید كه تركش نخورید رابطه خودتونو با خدا زیاد كنید با اهل بیت یكی بشید و در این راه گوش به فرمان آن ها باشید...


سرباز گمنام امام زمان (عج)

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :