تبلیغات
بیداری قلب ها - سایت تحلیلی خبری انقلاب های اسلامی - بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری(1)
 
 صفحه نخست               ارسال مستندات            پست الکترونیک               ارتباط با مدیر               RSS
بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری(1)

بیانات در مراسم بیعت وزیر آموزش و پرورش و معلمان و جمعى از دانش آموزان استان تهران‌، 26/3/68


امروز استكبار جهانى و قلدرهاى سیاسى عالم و امپراتوریهاى زر و زور در سرتاسر جهان كه در فساد و انحطاط غرقند، با اسلام و نظام اسلامى دشمن هستند؛ زیرا افشاگر و تهدید كننده‌ى آنها، اسلام و بیدارى مسلمین است. طبیعى است هر كارى كه علیه اسلام و نظام اسلامى و جمهورى اسلامى از عهده‌ى آنها برآید، مى‌كنند.

پیام به حجاج بیت‌اللَّه الحرام، 14/4/68

دشمنان زخم‌خورده‌ى انقلاب، انتظار روز فقدان او را مى‌كشیدند، تا در غیبت آن دیده‌بان بیدار و نگاهبان نیرومند، به مولود و میراث و تلاش او - یعنى جمهورى اسلامى در ایران و نهضت بیدارى مسلمین در جهان - دستبرد زنند و چشم‌زخم وارد آورند؛ اما بیدارى انقلابى و ایمان آگاهانه و وفاى عاشقانه‌ى ملت بزرگ ایران كه در تشییع جنازه‌ى بى‌نظیر و عزادارى تاریخى آن بزرگوار و حوادث پس از آن بروز كرد، و نیز پیوند و رابطه‌ى عمیقى كه مسلمانان جهان در آسیا و اروپا و آفریقا نسبت به ملت ایران و امام فقید نشان دادند، دشمنان را مأیوس، و تحلیلها و پیش‌بینیهاى آنان را افسانه و پندار ساخت.

بیانات در مراسم چهلمین روز ارتحال امام(ره)، 22/4/68

مسلمانان سراسر عالم، پیوند خود را با برادرانشان در جمهورى اسلامى مستحكم كنند. دلهاى آحاد امت بزرگ اسلامى باید روزبه‌روز به هم نزدیك شود. وسایل و ابزارهاى تفرقه و اختلاف كه به وسیله‌ى دشمن بر ملتهاى مسلمان تحمیل شده است، نباید در فضاى بیدارى امروز مسلمانان مؤثر افتد. مسلمین على‌رغم بعد منطقه‌یى و جغرافیایى و اختلاف زبانى و نژادى، باید با یكدیگر همدل و همزبان و همفكر و همگام باشند و به سمت هدفهاى بزرگ اسلامى حركت كنند.
... دولتهاى استكبارى تصور مى‌كنند با تحمیل جنگ هشت‌ساله بر ما و محاصره‌ى اقتصادى و تبلیغاتى و شایعه‌پراكنى و تهمت در سطح عالم، خواهند توانست به ما ضربه زنند؛ غافل از آن‌كه اسلام و بیدارى مسلمانان، تختهاى قدرت آنها را به لرزه درآورده است، و هر روز كه بگذرد، امواج سهمگین بیدارى اسلامى، تختهاى قدرت فرعونهاى عالم را بیشتر خواهد لرزاند.

بیانات در دیدار جمعى از مسؤولان نهادها و سازمانهاى خدماتى و حمایت‌كننده از مستضعفان و محرومان، 12/7/68
 

شما مى‌بینید همه‌ى قدرتمندان عالم، همان كسانى كه در دنیا به دخالت در كشورها و اقدام علیه مصالح آنها شناخته شده‌اند و استعمار را به وجود آوردند و جنگهاى خونین را به راه انداختند و ملتها را ذلیل كردند و سرمایه‌هاى مردم را نابود و ضایع كردند، در تلاشند تا به قول خودشان براى مسأله‌ى لبنان راه حلى پیدا كنند. این راه حل چیست؟ آیا راه حل مشكل مردم است یا راه حل مشكل استكبار؟! چون در لبنان فقط مردم نیستند كه مشكل دارند؛ امریكا و دولتهاى مرتجع هم در لبنان به‌خاطر بیدارى مردم و شیوع و رواج تفكر اسلام ناب محمدى(صلى‌الله‌علیه‌واله‌و سلم) و اعتقاد مردم به مجاهدت و مبارزه و عدم سكوت و عدم ذلت، مشكل پیدا كرده‌اند. این راه حلى كه مى‌خواهند پیدا كنند، راه حل كیست؟ آیا راه حل مشكل استكبار را مى‌خواهند جستجو كنند یا راه حل مشكل مردم را؟ این‌جاست كه حق و باطل، ملاك و معیار و علامت پیدا مى‌كند.

بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران، 20/11/68‌
 

ما از بیدارى اسلامى در سراسر دنیا حمایت مى‌كنیم و مسلمانهایى را كه در نقاط مختلف عالم مى‌خواهند به زندگى و فرهنگ اسلامى خود برگردند، تأیید مى‌كنیم؛ چون حق آنهاست. آنچه كه امروز در دنیا شنیده مى‌شود، همه یك‌طور نیست. شعارها، همه به یك حقیقت اشاره نمى‌كنند. قضاوت درباره‌ى مسائل مسلمانها در عالم، قضاوت یكسانى نسبت به همه نیست؛ اما آنچه براى ما محترم است، همان بازگشت به اسلام از سوى مسلمانهاست. امروز، مسلمانان عالم حق دارند اسلام و قرآن را گرامى و عزیز بدارند و گرامى و عزیز هم خواهند داشت و به زندگى اسلامى هم برخواهند گشت و تلاشها و سركوبها هم هیچ فایده‌یى نخواهد داشت.

بیانات در دیدار جمع كثیرى از علما و طلاب حوزه‌ى علمیه‌ى قم و مدارس علمیه‌ى تهران‌، 2/12/68
 

همین حركتى كه امام بزرگوارمان كرد، امروز دنیا را در یك كوره‌ى عظیم التهاب انداخته و شرق و غرب را دور خودشان مى‌چرخاند. این حوادث دنیا - بعضى مستقیم و بعضى غیرمستقیم - به انقلاب اسلامى ما مربوط است. این‌كه امروز در دنیاى شكل گرفته‌ى دو قطبى، یك قطب از صحنه‌ى سیاسى عالم برداشته شد و دیگر چیزى به نام بلوك شرق و سوسیالیسم وجود ندارد، این‌كه معادلات جهانى در روابط قدرتها و دولتها و كشورهاى كوچك و ملتها و رژیمهاى گوناگون، كاملا به هم ریخته، مربوط به پیروزى انقلاب اسلامى و دین در ایران و مربوط به بیدارى مسلمانها و آگاه شدن حس دینى در وجدانهاست.

بیانات در دیدار جمع كثیرى از پاسداران در سالروز میلاد امام حسین(ع)، 10/12/68
 

عصبانیت دستگاه استكبار و بخصوص امریكا از این است كه مى‌بینند در سرتاسر جهان اسلام، بیدارى اسلامى روزبه‌روز بیشتر مى‌شود. اینها امیدوار بودند كه با گذشت زمان، شعارهاى جمهورى اسلامى در دنیا كهنه و بى‌اثر بشود؛ ولى دیدند كه نشد. اینها دل بسته بودند كه با رحلت و فقدان امام - كه شمع جمع مشتاقان در سرتاسر دنیا بود - شعارهاى اسلامى بى‌اثر و فراموش بشود؛ ولى دیدند كه نشد.

بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‏هاى نماز جمعه‏ى تهران، 10/1/69
 

جمهورى اسلامى، در مقابل این همه خصومت و دشمنى، با قدرت و استحكام ایستاد، ضعیف نشد، بلكه قویتر شد و در خارج از وجود خود، مسلمانان را هم بیدار كرد و ما امروز شاهد بیدارى مسلمین هستیم. همیشه عرض كرده‌ایم، باز هم تأكید مى‌كنیم كه این دوران، دوران پیشرفت و بیدارى و پیروزى اسلام و مسلمین است، و این به بركت جمهورى اسلامى است.

پیام به مناسبت روزجهانى قدس، 24/1/69
 

خوشبختانه بیدارى اسلامى ملت فلسطین، افقهاى آینده را تا حدود زیادى روشن كرده است. امروز نسل نوین ملت فلسطین، با نام خدا و تمسك به ایمان اسلامى مبارزه مى‌كند و این مبارزه‌یى بسیار امیدبخش است و چنانچه مشهود است، دشمن - چه حكام صهیونیست، چه امریكا و دیگر پشتیبانان اسرائیل و چه خیانتكاران منطقه - از این حركت جدید كاملا سراسیمه و دهشت‌زده است و براى لوث كردن و پوشاندن جهت اصلى مبارزه، به هر شیوه‌یى متوسل مى‌شود كه آخرین آن، همین شعار توخالى و دروغین حمله به اسرائیل است كه حكام دست‌نشانده‌ى عراق بر زبان آوردند.

بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‏هاى نماز عید فطر، 7/2/69
 

عظمت اسلام در طول تاریخ، به مسلمانان ساخته و پرداخته و حقیقتا آماده‌ى براى بندگى خداست. اگر ملت ایران آماده‌ى بندگى خدا نبود، نمى‌توانست این حركت عظیم را انجام بدهد و امروز به عنوان الگو و نمونه‌ى جامعه‌ى اسلامى در میان مسلمانان سرتاسر عالم، بلكه نمونه‌ى مجاهدت و فداكارى و بیدارى و آگاهى در میان همه‌ى ملتهاى مستضعف، معرفى بشود. اگر امروز هم ملت ایران بخواهد این بار سنگین امانت را بر دوش خود حمل كند و به سرمقصد مطلوب برساند، جز خودسازى هیچ راهى ندارد.

بیانات در دیدار میهمانان و شركت‌كنندگان كنفرانس جهانى اهل‌‌بیت(ع)، 4/3/69
 

در دنیاى اسلام، بحمدالله بیدارى اسلامى به وجود آمده است. صهیونیستهاى غاصب، تقریبا بعد از چهل سال آسایش، كه جز گاهى چند روزى مختصر حمله‌یى از طرف دولتها شده بود و بعد هم خساراتشان به اضعاف مضاعف از طرف امریكا جبران شده بود، امروز در داخل سرزمینهاى فلسطین، از سوى اسلام تهدید مى‌شوند. این اسلام است كه آنها را تهدید مى‌كند. سازمانهاى فلسطینى، آنها كه از دین فارغ و نسبت به آن بیگانه بودند، ناتوانى خودشان را نشان دادند. امروز كار به جایى رسیده است كه سردمداران به اصطلاح سازمانهاى فلسطینى، به فلسطینیهاى داخل سرزمینهاى اشغالى و بعضى مناطق دیگر پیغام مى‌دهند كه كار را سخت نكنید، ایجاد مشكل نكنید. آنها براى خودشان، مبارزه‌ى حقیقى را مشكل به حساب مى‌آورند! سرنوشت حركتى كه از دین جدا باشد، بهتر از این نیست. اما دین، فلسطین را نجات خواهد داد. اسلام، فلسطین را از دست متجاوزان پس خواهد گرفت.
شما ببینید، در هر گوشه‌ى عالم كه مجموعه‌ى مسلمانى هست، از یك طرف احساس هویت اسلامى مى‌كند، و از طرف دیگر سختگیرى نسبت به آنها، بیش از دیگران است. نمونه‌ى دیروزى آن، مناطق آذربایجان شوروى و بعضى مناطق دیگر، و نمونه‌ى امروزى آن، كشمیر است. مسلمانان در آن‌جا، حرف حق خودشان را مى‌زنند. آن كسى كه از قضایا و سرگذشت كشمیر مطلع باشد، مى‌داند كه آنچه مسلمانان بیچاره‌ى كشمیر مى‌گویند، یك سر سوزن از حق دور نیست. كسانى كه آنها را خاموش مى‌كنند، ناحق مى‌گویند. كسانى كه به آنها حمله مى‌كنند، عمل ناحق انجام مى‌دهند. متأسفانه دنیا هم به این قضایا، با خونسردى نگاه مى‌كند.

پیام به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره)، 10/3/69
 

راز بزرگ در اعتلاى امروزین اسلام و بیدارى عمومى مسلمین، این بود كه در كانون این حركت - یعنى ایران اسلامى - مولود مبارك انقلاب بار دیگر از شجره‌ى طیبه‌ى اسلام به وجود آمد و محصول آن - یعنى جمهورى اسلامى - با بنیه‌ى مستحكمى كه از ایمان اسلامى رهبر و ملت یافته بود، در راه و جهت درست پایدار ماند و وسوسه‌ى شیطانها و تیغ خشم و كین آنان بر او كارگر نشد و با مظلومیتى قدرتمندانه و سرافراز، چهره‌ى منور خود را در برابر چشم جهانیان قرارداد و با وجود و بقا و استقامت و صلابت خود، مبلغ اسلام شد.

پیام به حجاج بیت‏اللَّه‏الحرام‏، 7/4/69
 

از خداوند متعال، پیروزى اسلام و مسلمین را مسألت نموده و امیدواریم با پایدارى و استقامت و بیدارى و آگاهى مسلمانان، مخصوصا علما و متفكران و روشنفكران و نویسندگان و شعرا و هنرمندان در كشورهاى اسلامى، و توجه به عظمت وظیفه‌یى كه بر دوش آنان است، دست كفار و مستكبرین از جوامع اسلامى قطع شود و عزت و عظمتى كه خداوند براى مؤمنان مقدر فرموده، به جوامع مسلمان برگرداند.
... امروز هم كه روز بیدارى مسلمانان و طرح شعارهاى اساسى اسلام است، حج - این فریضه‌ى بزرگ امت‌ساز و دشمن‌شكن - از مضمون واقعى خود بركنار بماند و قالبى به این عظمت و شكوه، معنایى به تناسب خود نداشته باشد.

بیانات در دیدار با فرزندان ممتاز شاهد، جانبازان شهرهاى مشهد و تهران و استان كردستان، 21/6/69
 

بسیارى از دولتهایى كه در طول ده سال گذشته به عراق كمك كرده بودند، امروز اعتراف مى‌كنند كه این كمك، علیه ایران و براى كوبیدن اسلام و انقلاب اسلامى ایران بوده است! امروز اعتراف مى‌كنند كه با حركت اسلامى ملت ایران، دشمنى و خصومت داشتند.
این خصومت از طرف كیست؟ از طرف قدرتها؛ كسانى كه مى‌خواستند دنیا و ملتها را بچاپند؛ ولى اسلام و بیدارى اسلامى و حركت اسلامى را مزاحم خودشان به حساب مى‌آوردند؛ حقیقت هم همین است. اسلام و بیدارى اسلامى، در مقابل هرگونه سلطه‌گرى ایستاده است و خواهد ایستاد. هر حركت اسلامى كه صادقانه باشد، مسلمانان دنیا را كه جمعیت كثیرى هستند، به خود جلب خواهد كرد و این براى قدرتهاى بزرگ، یك خطر است. براى همین است كه استكبار جهانى، از انقلابهاى دیگر در سایر نقاط عالم، به قدر انقلاب متكى به اسلام واهمه نداشته است.
امروز بخش عظیمى از حساسترین نقاط دنیا به لحاظ اقتصادى، منابع، سوق‌الجیشى و وضعیت اجتماعى، در اختیار مسلمانان است. نقاط التقاى سه قاره‌ى بزرگ و مهم عالم - یعنى آسیا و آفریقا و اروپا - در اختیار مسلمانان است. مهمترین منابع نفت و بسیارى از منابع دیگر عالم، در اختیار مسلمانان است. امروز دنیاى استكبارى و امپراتوریهاى زر و زور مى‌دانند كه اگر اسلام در دل مسلمانان و جوامع اسلامى حیات دوباره پیدا بكند، منافع آنها - منافع متكى به سلطه و زورگویى و دو قطبى بودن عالم - به خطر خواهد افتاد.

بیانات در دیدار با روحانیون و طلاب آزاده، 5/8/69
 

اگر روزى این حرفها، گنده‌گویى و مبالغه و دور از ذهن به نظر مى‌رسید، امروز دیگر با پیروزى انقلاب اسلامى و با بیدارى مسلمین در همه جا و با آشكار شدن ضعف ذاتى استكبار و قدرتهاى جهانى، این حرف، حرف شگفت‌آورى نیست. ممكن است كه طول بكشد، اما خواهد شد و ملتهاى مسلمان و جوامع اسلامى، زودتر از همه نجات خواهند یافت.

بیامات در سمینار «تبیین حكم تاریخى حضرت امام خمینى(ره)»، در سالروز میلاد امام عصر(عج)، 11/12/69
 

امروز دولت ظالمى مثل امریكا، با این‌كه ثروتش زیاد، تجهیزاتش مدرن، و تكنولوژى و علم و امكاناتش هم فراوان است؛ اما همین ظالم و شیطان متجاوزى كه ملتهاى دنیا را قدرتمندانه تحقیر مى‌كند، براحتى قابل سركوب شدن در منطقه‌ى اسلامى ماست؛ به شرط این‌كه ملتهاى مسلمان، به آینده‌ى خود امید داشته باشند و با دلگرمى و امید، اقدام و قیام و حركت كنند. خوشبختانه ملتها خیلى بیدار شده‌اند؛ اما فقط بیدار شدن كافى نیست. بعد از بیدارى، باید حركت كنند و این حركت، به امیدوارى احتیاج دارد.

بیانات در دیدار با جمعى از روحانیون، ائمه‏ى جماعات و وعاظ در آستانه‏ى ماه مبارك رمضان‏، 22/12/69
 

امروز ملتها به احكام اسلامى نیاز دارند. امروز حتى ملتهاى غیرمسلمان، به احكام اسلامى نیاز دارند؛ چه برسد به ملتهاى مسلمان. این ملتهایى كه مى‌بینید پشتشان زیر بار قدرتهاى بزرگ خم شده و زجر مى‌كشند، به‌خاطر دورى از اسلام است. بیدارى اسلامى، ملتها را نجات خواهد داد. به همین‌خاطر است كه امروز هوشمندترین انسانها در كشورهاى مختلف، به خط اسلام - همان راهى كه قرآن به آنها نشان مى‌دهد - رو آورده‌اند؛ چون راه عزت و راه نجات است. در حال حاضر، دنیاى اسلام با تمام وجود، به نقشى كه ممكن است امروز معممان و روحانیون و علما و گویندگان و وعاظ و طلاب علوم دینیه و ائمه‌ى جماعت و همه‌ى ملبسان به لباس تبلیغ و دعوت و دین ایفا كنند، نیازمند است.

پیام به حجاج بیت‌اللَّه‌الحرام‌، 26/3/70
 

از خداوند متعال، بیدارى همه‌ى مسلمانان عالم و شرف و عزت و رهایى آنان از چنگال استكبار و پیروزى آنان در مصاف دشمنان خدا را مسألت مى‌كنم... آخرین سخن، مسأله‌ى بسیار مهم سلطه‌ى روزافزون شیطان بزرگ بر ذخایر كشورهاى اسلامى و حضور بیش‌ازپیش سیاسى و اقتصادى و حتى نظامى آن در این كشورهاست. این ابرقدرت ظالم و سلطه‌طلب، پس از تحولات اخیر جهان كه منتهى به فرو ریختن نظامهاى الحادى كمونیستى شد و شوروى از موضع رقابت با امریكا فرو افتاد، درصدد است كه سراسر جهان و بخصوص مناطق زرخیز اسلامى را به منطقه‌ى نفوذ بى‌رقیب خود مبدل سازد و پس از فراغت از - به اصطلاح - جنگ سرد، به جنگ همه‌جانبه‌یى با بیدارى اسلامى - كه مانع مستحكمى در راه این نفوذ است - كمر بسته است.
... امروز كه ملتهاى مسلمان، پس از چند قرن انحطاط و ركود و ذلت، در چهارگوشه‌ى جهان اسلام، به بیدارى و قیام لله گراییده‌اند و عطر آزادى و استقلال و بازگشت به اسلام و قرآن، در فضاى بسیارى از كشورهاى اسلامى منتشر گشته است، بیش از همیشه مسلمانان نیاز دارند كه پیوند خود را با آن گذشته‌ى نورانى و معجزنشان، با دوران قیام لله و مبارزه‌ى اسلامى دوران نخستین اسلام مستحكم كنند. خاطرات اسلامى در این سرزمین، براى هر مسلمان متدبر، در حكم داروى شفابخشى است كه او را از ضعف و زبونى و یأس و بدبینى نجات مى‌دهد و راه دستیابى به هدفهاى اسلام را - كه همیشه براى هر انسان برخوردار از عمق و حكمت، هدف زندگى و تلاش است - نشان مى‌دهد.

بیانات در دیدار با مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى ایران‏، 23/5/70
 

امروز كوچكترین ناكامى براى ملت ما، پنجاه سال یا بیشتر نهضت بیدارى اسلام را به عقب خواهد انداخت. این جوانانى كه در آفریقا و آسیا و خاورمیانه و حتى شهرهاى كشورهاى اروپایى، به نام اسلام شعار مى‌دهند و به اسم جمهورى اسلامى به هیجان مى‌آیند، اینها اسلام را با پیشرفتش، با آن امام، با آن چهره‌ى نورانى، با آن كلمات نورانى، با آن اداره‌ى الهى جامعه و با آن تقوایى كه به بركت انقلاب از قله‌ى جامعه‌ى ما مى‌ریخت و تمام اقشار جامعه را كم و بیش فرا مى‌گرفت، دیده‌اند. اگر شكستى باشد، ناكامى‌یى باشد، عمل بدى باشد، همه دگرگون خواهد شد و دشمن جرى خواهد گردید.

بیانات در دیدار با خانواده‏هاى شهدا، جانبازان و آزادگان، 17/7/70
 

امروز اگرچه قدرتهاى استكبارى در یك میدان بى‌رقیب و بى‌منازع، چهار اسبه مى‌تازند، اما در دنیا كار به جایى رسیده است كه بزرگترین قدرتهاى استكبارى هم از احساسات معنوى و دینى ملتها مى‌ترسند! در مقابل قدرت بى‌مهار و بى‌رقیب امریكا، امروز تنها چیزى كه ایستاده است و مقاومت مى‌كند و امریكا را مى‌ترساند، همین بیدارى معنوى انسانهاست؛ بخصوص در مناطق اسلامى. این روح دینى و گرایش به معنویت كه در میان بسیارى از ملتها پیدا شده است، اینها را شما كردید؛ مبارزه‌ى شما كرد.

پیام در پی برگزاری كنفرانس صلح خاورمیانه، 25/7/70
 

دشمن درصدد است فلسطین را یكباره از پیكر دنیاى اسلام جدا كند و شجره‌ى ملعونه‌ى صهیونیسم را در خانه‌ى مسلمین ماندگار سازد. امریكا درصدد است با تثبیت رژیم اشغالگر، همه‌ى سررشته‌هاى زندگى در این منطقه‌ى حساس را به دست گیرد و خود را از نگرانى خیزش اسلامى در خاورمیانه و آفریقا نجات دهد. دشمنان اسلام مى‌خواهند همه‌ى كینه‌ى دیرین خود با اسلام و شكستهایى را كه در سالهاى اخیر بر اثر بیدارى مسلمین تحمل كرده‌اند، در این‌جا جبران كنند. این حادثه با هیچیك از توطئه‌هاى چند سال اخیر درباره‌ى خاورمیانه قابل مقایسه نیست؛ این‌جا سخن از غصب یك كشور و دربه‌درى مستمر و ابدى یك ملت و جداسازى نهایى پاره‌ى تن جهان اسلام و مركز جغرافیایى وطن بزرگ اسلامى و قبله‌ى اولاى مسلمین است.

بیانات در جمع روحانیون و طلاب حوزه‏ى علمیه و ائمه‏ى جمعه و جماعات استان بوشهر، 11/10/70
 

آینده بحمدالله آینده‌ى خوبى است. آنچه كه ما در افق آینده مى‌بینیم، این است كه به فضل الهى دشمن در دنیا محاصره خواهد شد. سعى كردند ما را در منطقه محاصره كنند؛ اما خداى متعال از اطراف اینها را محاصره خواهد كرد؛ «یغشیهم العذاب من فوقهم و من تحت ارجلهم»؛ حالا نمونه‌هایش را در این‌جا دارید مشاهده مى‌كنید؛ این بیدارى اسلامى از این قبیل است؛ این تلاشى كشور اتحاد جماهیر شوروى سابق از این قبیل است؛ این اختلافات داخلى و نژادى و قومى در اروپا از این قبیل است. ما آرزوى جنگ براى كسى نمى‌كنیم؛ اما كار خدا تماشایى است!

بیانات در دیدار با مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى در سالروز عید سعید مبعث‏، 13/11/70
 

ما بحمدالله افق را روشن مى‌بینیم. ما این بیدارى را، بیدارى مباركى به‌حساب مى‌آوریم. ما احساس مى‌كنیم كه حربه‌ى ابرقدرتها روزبه‌روز كندتر مى‌شود؛ همچنان كه آن ابرقدرت متلاشى شد و آن مجموعه‌ى عظیم از جغرافیاى عالم محو گردید و آن ابرقدرتى كه آن‌گونه در دنیا حكم مى‌راند، امروز از او عین و اثرى نیست؛ این، رفتار عالم را به ما نشان مى‌دهد.
... ملتهاى اسلامى باید به اسلام برگردند. البته دروازه‌ها گشوده شده است. قرن گذشته - یعنى قرن سیزدهم هجرى - قرن فریادگرى فریادگران اسلام بود. از اوایل قرن كه میرزاى شیرازى - مرجع تقلید بزرگ اسلام - در برخورد با كمپانى انگلیسى، آن فتواى قاطع را داد و یك ملت را به حركت درآورد، تا واقعه‌ى مشروطیت در ایران، تا حركتهاى اسلامى در هند، تا بیدارى اسلامى در غرب دنیاى اسلام - در خاورمیانه و در منطقه‌ى شمال آفریقا - و بزرگانى كه سخن گفتند و سید جمال‌الدین‌ها و دیگران و دیگران، تقریبا قرن فریاد و قرن مبارزات بود، و قرن بعد، قرن تجربه است. این قرنى كه ما امروز در آن قرار داریم، قرن تجربه است. قرن چهاردهم هجرى، قرن فریاد و بیدارگرى و اعلام بود، و این قرن پانزدهم - از آغاز و از افتتاح آن - قرن تجربه و عملكرد است.
مى‌بینیم كه ملتهاى اسلامى مجرب شده‌اند و دارند عمل مى‌كنند؛ یك نمونه، جمهورى اسلامى بود؛ و این نمونه‌ى اول بود. ما به خاطر این‌كه اولین نمونه بودیم، مشكلات بسیارى را گذراندیم. مسلمانان باید از این نمونه، تجربه بیندوزند. آن ملتهایى كه امروز بخواهند در كشورهاى خودشان حركت اسلامى را تحقق ببخشند، مى‌توانند كار جامعترى از ملت ایران نشان بدهند و به منصه‌ى ظهور بیاورند؛ اگر خدا كمك كند و اگر آنها همت كنند.

گفت و شنود مقام معظم رهبری با میهمانان خارجى شركت كننده در مراسم دهه‏ى فجر، 14/11/70
 

امروز خوشبختانه بیدارى وسیعى در دنیاى اسلام به وجود آمده است؛ بایستى این بیدارى را به سمت صحیحى هدایت كرد؛ مسؤولیت این كار با علما و متفكران و اندیشمندان عالم اسلام است؛ باید كارى كنند كه این بیدارى به سمت حاكمیت اسلام منتهى بشود. البته كار مشكل است؛ شما نمونه‌اش را در الجزایر مشاهده كردید. در الجزایر انتخابات آزادى برگزار شد كه یك گروه بكلى جداى از حكومت برنده شدند؛ و گروهى كه خودشان انتخابات را اجرا مى‌كردند، مغلوب شدند؛ این خودش بهترین دلیل براى این است كه انتخابات، انتخابات صحیحى بود؛ درعین‌حال این انتخابات را به هم زدند! البته استدلالى هم درست مى‌كنند؛ مى‌گویند این دمكراسى‌یى است كه به سمت استبداد خواهد رفت! در حالى كه آنها حكومتهاى استبدادى را در كشورهاى دیگرى كه با خودشان همپیمانند، كاملا پذیرفته‌اند و شاید هم مى‌دانند كه حكومت اسلامى، حكومت استبدادى نیست؛ لیكن بالاخره باید بهانه‌یى آورده بشود، و آن بهانه این است! اینها احتمال مى‌دهند كه این وضعیت در كشورهاى دیگر اسلامى هم تكرار بشود؛ لذا زمزمه‌ى حضور سازمان ملل در برگزارى انتخابات كشورها را مى‌كنند. سازمان ملل، یعنى امریكا؛ یعنى دولتهاى داراى «حق وتو» و در رأسشان امریكا! این معنایش آن است كه اگر در كشورهایى احتمال این وجود دارد كه اسلام با انتخابات پیروز بشود، بایستى امریكا یك طریق به ظاهر قانونى درست كند، آن‌جا حضور پیدا كند و مانع از این كار بشود! مسلمانان باید در مقابل چنین توطئه‌یى بایستند.

پیام به كنفرانس اندیشه‏ى اسلامى، 15/11/70
 

این انقلاب، حجت را بر همه‌ى مسلمانان جهان تمام كرد. این انقلاب و شجره‌ى طیبه‌ى جمهورى اسلامى در این سرزمین، نشان داد كه اقتدار و هیمنه و خشونت خداوندان زر و زور نمى‌تواند بر اراده‌ى قاهر ملتهاى برخوردار از آگاهى و صبر و خلوص و فداكارى غلبه كند و در مبارزه‌ى ناگزیر میان حركت اسلامى و دشمنان ثروتمند و مسلح اسلام، پیروزى با اسلام است. البته با رعایت آن شروط، از هیچ‌كس این عذر پذیرفته نیست كه از ترس خشونت و قدرت دشمن، از دفاع از اسلام و تلاش براى حاكمیت اسلام دست بكشد.
بحمداللَّه ملتها بیدار شده و در راه اسلام قدم گذاشته‌اند؛ نمونه‌ى زنده، ملتهاى شمال آفریقا، مخصوصاً سودان و الجزایرند. مقاومت این ملتها و پذیرفتن ابتلائاتى كه خداوند در قرآن فرموده است، سرنوشت قطعى آنان را پیروزى خواهد ساخت؛ «و لنبلونّكم بشى‌ء من الخوف و الجوع ونقص من الأموال و الأنفس و الثّمرات و بشّر الصّابرین».
مسلمانان باید آگاه باشند و بمانند؛ فریب دشمن و تبلیغات ترفندآمیز او را نخورند. وحدت و همدلى ما، نخستین آماج آنهاست. باید اجازه نداد كه بهانه‌هاى فرقه‌یى و مذهبى و طایفه‌یى، بهانه‌هاى اختلاف شود. باید اجازه نداد كه فشارهاى توأم با وعده از سوى استكبار، اراده‌ها را ضعیف كند. باید اجازه نداد كه بى‌خبران از اسلام و دشمنان خصلتى آن، درباره‌ى حلال و حرام خدا و تفسیر آیات خدا، به لاطائلات بپردازند و اسلام را به میل خود و در خلاف جهت پیام و رسالت اسلام و قرآن، تحریف و معنى كنند. اگر این كارها بشود - كه البته نیز خواهد شد - اسلام پرچم نجات بشر را در بخش عظیمى از جهان خواهد گسترانید. به امید آن روز و با تكیه و اعتماد به وعده‌ى الهى، شما را به خدا مى‌سپارم.

بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم، در سالروز میلاد حضرت مهدى (عج)، 30/11/70
 

امروز كار دشمنان اسلام و حاكمیت قرآن به جایى رسیده است كه پوشیده نمى‌دارند كه با اسلام و حاكمیت اسلام مخالف و دشمنند؛ یك روز این را مخفى مى‌كردند؛ یك روز ادعا مى‌كردند كه هرچه ملتها بخواهند؛ یك روز مى‌گفتند كه ما با ادیان، با مذاهب و با افكار و عقاید مردم مخالفتى نداریم؛ اما گذشت زمان موجب شد كه سنتهاى الهى عمل كند. امروز بیدارى مردم، اسلامخواهى مردم، حضور مردم در صحنه‌ها، فعالیتهاى تلاشگرانه‌ى ملتهاى مسلمان، استكبار را در موضع ضعف و انفعال قرار داده است؛ مجبورند صریحا بگویند كه ما با حكومت اسلامى و با حاكمیت اسلام مخالفیم؛ ناگزیرند این را اعتراف كنند؛ این یكى از تناقضهایى است كه در زندگى آنها وجود دارد؛ این یكى از چیزهایى است كه سنتهاى الهى بر آنها تحمیل مى‌كند.
اگر قدرتهاى استكبارى عالم مى‌توانستند، مى‌خواستند به ملتها این‌طور وانمود كنند كه به مقدسات و دین و عقاید آنها احترام مى‌گذارند؛ براى این‌كه ملتها را فریب بدهند! اما پیشرفت كارها، بیدارى ملتها و مبارزات پیگیر ملتهاى مسلمان موجب شده است كه آنها دیگر نتوانند مافى‌الضمیر خودشان را كتمان كنند؛ حالا صریح مى‌گویند كه ما با حكومت اسلامى، با نظام اسلامى، با جمهورى اسلامى، با روى كار آمدن اسلامگرایان و به قدرت رسیدن طرفداران اسلام مخالفیم؛ این را صریح بیان مى‌كنند! چهره‌ى آنها در مقابل ملتها باید روزبه‌روز بیشتر افشاء بشود؛ یعنى آن سرانجام تلخى كه در انتظار مستكبران است، باید نزدیكتر بشود و نزدیكتر خواهد شد.

منبع: www.khamenei.irنوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری، بیداری اسلامی، مقام معظم رهبری،

اشتراک گذاری در کلوب اشتراک گذاری در بالاترین اشتراک گذاری در فیس بوک اشتراک گذاری در فرندفید اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل ریدر


سخنی با رزمندگان


رزمنده ای كه در فضای سایبری میجنگی! برای فشردن كلید های كامپیوتر وضو بگیر و با نیت قربت الی الله مطلب بنویس بدون كه تو مصداق و ما رمیت اذ رمیت و لكن الله رمی هستی.
شما در شبهای تاریك "جبهه سایبری" از میدان مین گناه عبور می كنید مراقب باشید، به شهدا تمسك كنید بصیرتتون را بالا ببرید كه تركش نخورید رابطه خودتونو با خدا زیاد كنید با اهل بیت یكی بشید و در این راه گوش به فرمان آن ها باشید...


سرباز گمنام امام زمان (عج)

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :